תקצירי המושבים


להורדת חוברת התקצירים המלאה הקליקו כאן


המושב הראשון של פרלמנט הנשים לשנת תשס"א, שהיה השביעי במניין מושבי הפרלמנט, התקיים בדצמבר 2000  בחסות ראש העירייה, יעל גרמן. המושב עסק במלחמה ותקשורת ממבט פמיניסטי. הנחתה: טל בשן, עיתונאית ממעריב. נשאו דברים: ד"ר אווה ברגר (מרצה במכללה למנהל בתל אביב), איבתיסאם מחמיד (יו"ר משותפת של תנועת 'שלום מתחיל מבפנים'), שלי יחימוביץ' (עיתונאית בגלי צה"ל ובערוץ 2), איריס מזרחי (בעלת טור פובליציסטי במעריב) וחיותה דויטש (עיתונאית ב-Ynet) המושב עסק בהשתקה הכמעט מוחלטת של נשים בתקשורת, בתקופת אירועי אוקטובר 2000.

מושב 7 – תכני ההרצאות

למה גברים נלחמים? | ד"ר אוה ברגר

התקשורת לא אוהבת סולידריות יהודית-ערבית | איבתיסאם מחאמיד

כשהתותחים יורים – הנשים מושתקות | איריס מזרחי

מדוע המטפחת מצטלמת רע? | חיותה דויטש


המושב השני התקיים בינואר 2001 בחיפה. בחסות רשא העיר, עמרם מצנע, וראש העיר הרצליה יעל גרמן. את הדיון על כלכלה ועסקים בצל האירועים-יהודיות וערביות מדברות הנחתה: כיראם בלעום, מרכזת מדור נשים במרכז היהודי-ערבי לפיתוח כלכלי. נשאו דברים: רעיה שטראוס-בן דרור (מבעלי תשלובת שטראוס-עלית), אתי עמור (מבעלי ביח"ר לאלקטרוניקה ביוקנעם), מהא עבד-אל-חי (בעלת תחנת דלק וחנות בטירה) ודיאנה סועידאן בשארה (מנהלת עסק בתעשיית המזון).
המושב חשף את העובדה, שנשים רבות ביישובים הערביים נכנסו ל'עסקים קטנים' כבעלים וכמנהלות. גם היהודיות וגם הערביות הדגישו את ההכרח והאפשרות לפעול במשותף לטובת העסקים ואיכות החיים של כולם.

מושב 8 – תכני ההרצאות

כלכלה ויחסי יהודים ערבים ממבט פמיניסטי | ד"ר לינדה עפרוני

ענף המזון בצל האירועים ולאור הפוליטיקה המקומית | דיאנה סוידאן בשארה

הפוליטיקאים עושים מלחמות ושוכחים את העסקים והאנשים | אתי אמור

נשים ועסקים בטירה בצל האירועים | מהא עבד אלחי

דרושים אמון ועשייה משותפת | כירעם בלעום


המושב השלישי התקיים בחולון, בפברואר 2001 בחסות ראש העיר מוטי ששון ומנכ"לית העירייה חנה הרצמן. הוא עסק בנושא: פרסום, פורנוגרפיה וצנזורה מממבט פמיניסטי. האירוע נפתח בהופעת סטנד-אפ של שרית סרי. הנחתה את הדיון: ד"ר עמליה סער, מאוניברסיטת חיפה. נשאו דברים: ענת הופמן, חברת מועצת עיריית ירושלים), תרצה גרנות (מנהלת בית ספר לרעיונאות), איילת מצגר (ראש מחלקת מידע ופרסומות בערוץ 2), ד"ר אילה גליקסברג (מנהלת מועצת הנשים בגבעתיים), דליה לירן-אלפר (מרצה במכללת בית ברל).
בהופעתה של שרית סרי ובדברי המשתתפות בדיון בא לידי ביטוי הכעס הרב על החברות המפרסמות העושות שימוש פוגע במיניות האישה ועל מועצת הרשות השנייה, המאפשרת להן לפרסם באופן הפוגע בנשים ומציג נשים באופן סטריאוטיפי וכאובייקט מיני. הדיון התמקד בבחינת דרכי הפעולה אפשריות כנגד הפרסומות הפוגעות, באמצעות הצנזורה, חרם צרכנים או אחרת. במשאל נשים שהתקיים לאחר הדיון , היה רוב מוחלט להפעלת צנזורה על הפרסומות הפוגעות.

מושב 9 – תכני ההרצאות

חופש הביטוי מול כבוד האשה | איילת מצגר


המושב הרביעי התקיים בהרצליה במאי 2001, בחסות ראש העיר יעל גרמן. נושא המושב היה מי הבוס? הרשות המקומית מול השלטון המרכזי ממבט פמיניסטי. הנחתה את הדיון רחל בללי, מחזיקת תיקי הרווחה והנשים בעירייה. פרופ' גליה גולן, מהמרכז הבינתחומי בהרצליה, פתחה את הדיון בדברים כלליים על הנושא. במושב השתתפו: יעל גרמן, מיכל רווה (עיתונאית בגלובס), עדנה רודריג (סגנית ראש עיריית נצרת עילית), חדוה יחזקאלי (חברת מועצת עיריית חדרה), ישראלה רוזן (חברת מועצת כפר יונה), גבי בר זכאי (סגנית ראש מועצת מעלה אדומים). הדוברות תקפו את הריכוזיות הרבה של השלטון בישראל ותבעו עצמאות גדולה יותר בניהול הרשות המקומית. מיכל רווה לעומת זאת, הביעה תמיכה בפיקוח ובריכוזיות המונעת הרחבת היקף של השחיתות של ראשי השלטון המקומי.

תכני ההרצאות של מושב 10 יועלו בהמשך


המושב החמישי התקיים בפקיעין במאי 2001, בחסות ראש המועצה נאיף סואיד והשר סלאח טאריף, במושה עסק בנושא שלום על ישראל – מקומן של הנשים ביחסים בין הדתות והעדות. הנחו את הדיון עפאף מאהנה ונאסרין מאדה מארגון אלמאנאהל לקידום נשים דרוזיות. לדיון קדמו הופעות אמנותיות (שירה והצגה) של תלמידי בתי הספר היסודיים והעל יסודיים בפקיעין.
השתתפו במושב: מרלן בג'אלי (שחקנית ושדרנית בקול ישראל), איבתיסאם מחמיד (מעמותת 'שלום מתחיל מבפנים'), קאטף מוראד (סטודנטית למדע המדינה באוניברסיטת חיפה), רותי גור (מנהלת מקלט לנשים בחיפה), אלה יונגמן (מנכ"לית עמותת אדם ונוף). בדברים שנאמרו הודגש היסוד הפוליטי העומד מאחורי הקיטוב המובנה ביחסים בין העדות והעמים והשאיפה שנשים יביאו לקירוב לבבות ולפיוס בין כל הקבוצות.

תכני ההרצאות של מושב 11 יועלו בהמשך


המושב השישי והאחרון בשנת תשס"א (ה-12 בסך כל מושבי הפרלמנט) התקיים במכללת בית ברל בכפר סבא, בחסות ראש המכללה ד"ר אהרון זיידנברג. מושב זה עסק בנושא – מעמד המורה והמכללות להכשרת מורים ממבט פמיניסטי, את הדיון הנחתה: ד"ר פאדיה נאסר (מרצה במכללת בית ברל ובאוניברסיטת תל אביב). השתתפו: ד"ר תמר אריאב (מרצה בבית ברל), ד"ר לינדה עפרוני (כלכלנית ומשפטנית), ד"ר האלה אספניולי (מרצה במכללה העברית לחינוך בחיפה) חנה להב (יו"ר המועצה הפדגוגית של הסתדרות המורים), חגית גור זיו (מרצה במכללת סמינר הקיבוצים) ובלהה אדמונית (מרצה במכללת תלפיות בירושלים).
בדיון הודגשו הפמיניזציה של החינוך בישראל, השלכותיה על מצב החינוך והנשים בישראל והמרכזיות של תנאי העבודה והשכר במציאות זו. רוב הדוברות הביעו ביקורת נוקבת על אזלת ידן של הסתדרות המורים וההסתדרות הכללית.

תכני ההרצאות של מושב 12 יועלו בהמשך