מושבי תש"ע-תשע"א (2010)

/מושבי תש"ע-תשע"א (2010)

תקצירי המושבים


המושב הראשון (מושב 61) של פרלמנט נשים בשנת 2010 התקיים בחודש פברואר, באשכול פיס בבת ים, בחסות אסתר פירון, סגנית ראש העיר בת ים ומחזיקת תיק החינוך בעירייה. נושא המושב היה: נערות ומדיה עכשווית. הנחתה את הדיון העיתונאית לינוי בר גפן. הדוברות במושב היו: חנה בית הלחמי, יועצת אסטרטגית ומנחה; רחלי זריף-רומנו ושני כהן, תלמידות בית ספר תיכון בבת ים; אורנה ננר, עורכת עיתון "לאישה". להקת הנערות המקומית "קול הים" הופיעה בכמה שירים. הדוברות דנו במקומה של המדיה בעיצוב דימויים של נערות ונשים ובעיקר בכוחה של המדיה לחזק דימויים סטריאוטיפיים מגמדים ומשפילים של נשים צעירות. הודגש מקומה של עיתונות הנשים ביצירת מצג שווא של דמויות נשים שאינן קיימות במציאות, אשר משפיע על התנהלותן של נערות לפיהן, כמו למשל במשטרי דיאטה מזיקים. נאמר כי המדיה ממעיטה להציג דמויות שהן מודלים לחיקוי עבור נשים צעירות, שמעלותיהן קשורות לעשייה והצטיינות אישית ומקצועית. דובר גם על כך שאתרי האינטרנט פועלים מחד כ"חדר משלה", לפיתוח קשרים וירטואליים תומכים אך בו בעת משרתים ביקורת הרסנית הדדית בין בנות ובסיס לביזוי על ידי בנים.

תכני ההרצאות – מושב 61

הגבלת משקל בתעשיית הדוגמנות | דברי ההסבר לחוק >>

לא, את: מה באמת עושות הנערות באינטרנט? | לינוי בר גפן >>

על נערות כצרכניות תקשורת, השפעת המסרים עליהן ויכולתן להשפיע עליהם | רב שיח >> 


המושב השני (מושב 62) התקיים בסופשבוע בחודש אפריל 2010, בחסות ראש המועצה פלורה שושן ומנכ"לית המועצה, ליבנת חזן. נושא המושב היה: מבט נשי על תעסוקה ופריפריה בעשור הבא. הנחתה את הדיונים: בילי מוסקונה-לרמן, עיתונאית. בדיון שהתקיים ביום ששי (ה-16.4) השתתפו ד"ר לינדה עפרוני, כלכלנית ומשפטנית, מומחית לשוק העבודה; ויקי כנפו, מנהיגת מאבק האמהות ממשפחות חד-הוריות נגד קיצוץ הקצבאות; פלורה שושן, ראש מועצת מצפה רמון; אסמא אגבארייה-זחאלקה, מראשי ארגון מע"ן; שמוליק ריפמן, יו"ר המועצה האזורית רמת הנגב ויו"ר מרכז המועצות האזוריות בדרום; ד"ר הנרייט דהאן-כלב, ראש התכנית ללימודי מגדר, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.הדיון שהתקיים ביום שבת (ה-17.4) עסק בקואופרציות ואיגודים מקצועיים של נשים. בערב שבת הועלתה ההצגה "המשוגעים" על ידי תלמידי מגמת אמנות של בי"ס תיכון השלום במצפה רמון וכן נערך ביקור במועדון ג'ז.
בדיון הודגשו ההבדלים המשמעותיים בסוגיות של שוק העבודה בין המרכז לפריפריה ובעיקר בעיות של תחבורה ציבורית בלתי נאותה ואפשרויות תעסוקה מוגבלות. עלתה ביקורת חריפה על המדינה המצהירה על השקעה וטיפוח הפריפריה, אך בפועל מזניחה אותה ומייצרת מציאות של אפליה ודלות, בשל מדיניות תעסוקה (כמו למשל, העברת תפירת מדים לחו"ל) ומדיניות רווחה (עם קיצוץ הקצבאות), בעוד שהיא מעשירה את בעלי ההון המקורבים לשלטון. הדיון בהקמת עסקים קטנים וקואופרטיבים כמענה מתאים למגבלות בניידות לאוכלוסייות בפריפריה ולנשים ערביות הצביע על המגבלות של פרויקטים תעסוקתיים כאלו, שמזוהים עם כלכלות נחשלות.

תכני ההרצאות – מושב 62

דברי ברכה בפתח המושב |  ורד סוויד ופלורה שושן >>

מבט נשי על תעסוקה ופריפריה בעשור הבא – דיון מס' 1 >>

מבט נשי על תעסוקה ופריפריה בעשור הבא – דיון מס' 2 >>


המושב השלישי (מושב 63) התקיים בחודש מאי 2010, באשכול פיס בכפר סבא, בחסות ראש העיר יהודה בן-חמו. נושא המושב היה: נשים ונערות בספורט – ביולוגיה או פוליטיקה? הנחתה את הדיון מיכל גרונלנד, עיתונאית ושדרנית ספורט. במהלך האירוע  השתתפו בדיון: ד"ר נעמה קונסטנטיני, רופאת ספורט ומנהלת מרכז לרפואת ספורט ופיזיותרפיה; עופרה אברמוביץ', מייסדת מאמאנט; דורית קרן-צבי, מנכ"לית קבוצת כדור-סל הנשים אלקטרה רמת-השרון; מיכל סיון, מיוזמות הליגה הארצית לכדורשת וחברת הועד המנהל של המועדון הישראלי לכדורשת נשים. במהלך האירוע התקיים טכס חלוקת תעודות הוקרה לספורטאיות צעירות בולטות בכפר-סבא וכן נערכה הדגמת דו-קרב סיף בסגנון רומח, על ידי ניצן חדד, נטלי רזניק ונוי סילברמן. סייפות בהפועל כפר-סבא.
הדיון התמקד בשאלה האם יש הבדלים מהותיים בין גברים לנשים הקובעים את תחומי ומידת העיסוק של נשים בספורט. בהצגת הדברים עלו היבטים היסטוריים אשר הדגישו את מקומן של הדעות הקדומות והגישות השוביניסטיות באשר להזדמנויות הפתוחות בפני נשים לעסוק בענפי ספורט שונים. הובהר כי מאבקים פמיניסטיים, אישיים וקולקטיביים עקשים הם שהביאו לשינוי ולהישגים שהושגו בספורט נשים. בכל מקרה, הייתה הסכמה כי עוד רבה הדרך לשוויון בתקציבים, בחשיפה התקשורתית ובהזדמנויות הפתוחות בפני נערות ונשים בעולם הספורט.

תכני ההרצאות – מושב 63

המלחמה על הילדות | דורית קרן צבי >>

המועדון הישראלי לכדורשת נשים – מפעיל הליגה הארצית בכדורשת | מיכל סיון >>

מאמאנט – ליגת אמהות בכדורשת | עופרה אברמוביץ >>

אי שוויון מגדרי בספורט | רב שיח >>